Om tjänsten
Andra placeringsomgång i februari.
Om du inte fått önskad skola vid placeringen i december har du möjlighet att lämna in önskemål om byte. Byte medges om det uppkommer plats, till exempel genom att en elev byter till den andra skolan eller att någon flyttar. Finns det fler elever som önskar byte än det finns platser så används prioriteringsordningen nedan. Ansökan om byte görs i tjänsten ovan.
Elever som flyttat till Sala och ännu inte fått någon placering i åk 7 inför hösten, ansöker om detta i tjänsten Skola - Ansökan. Ansökningar som inkommer senast 9 februari behandlas tillsammans med byten i den andra placeringsomgången i februari.
Högstadieskolor i Sala kommun
I Sala kommun finns två högstadieskolor: Ekebyskolan och Vallaskolan 7-9. Båda skolorna ligger centralt i Sala tätort.
Inför start till årskurs 7 ges alla vårdnadshavare möjlighet att lämna in önskemål om skola för sitt barn i november månad. Det görs i e-tjänst eller på blankett (se länk ovan/grön knapp). Vårdnadshavare som inte vill eller behöver önska skola för sitt barn inför start i årskurs 7 kan även använda tjänsten för att meddela skolkansliet om detta. Det underlättar vår hantering av placeringar. På så sätt ser vi också att alla tagit del av möjligheten att önska skola. Därefter fattas beslut om skolplacering i december.
Prioritering vid skolplacering
Skolchefen fastställer hur många elever de olika skolorna har möjlighet att ta emot i åk 7 kommande läsår. Det kan således finnas fler som önskar en skola än det finns platser. I så fall måste ett urval göras och skolnämnden har fastställt en prioriteringsordning som ska följas när det händer. För detaljerad information se prioriteringsordningen som finns i länk nedan.
I sammandrag gäller detta:
1a/ Särskilda skäl
Om man anser att man har särskilda skäl att få gå på en viss skola, måste man åberopa det = kryssa för "särskilda skäl" i e-tjänsten eller på blanketten och beskriva dessa. Ni kan även bifoga dokument, till exempel egen beskrivning och/eller intyg som styrker skälen.
Grund för särskilda skäl kan till exempel vara fysiska och/eller psykosociala funktionshinder eller djupgående konflikter mellan hem/elev och skola. Kamratrelationer i allmänhet (eller brist på sådana) utgör inte särskilda skäl.
Sala kommun utreder och bedömer huruvida skälen som angetts utgör särskilda skäl för placering på önskad skola.
1b/ Kärnområde
Om en elev är folkbokförd på adress inom en skolas kärnområde så har eleven rätt att gå på skolan och placeras där om inte vårdnadshavare önskat annat. Kärnområden definieras i beslut av nämnden och karta över kärnområdet för respektive skola finns i länk nedan.
2/ Syskonförtur
Förtur ges åt sökande som på ansökningsdagen har syskon (=barn i samma hushåll, folkbokfört på samma adress, oavsett släktskap) vid den sökta skolan. Kryssa i för syskonförtur i e-tjänsten eller på blanketten om det är så att eleven har syskon på sökt skola.
3/ Lottning
Återstående önskemål fördelas genom lottning som kontrolleras av Notarius Publicus.
Villkor
Tjänsten vänder sig till vårdnadshavare som har barn som ska börja i åk 7 till hösten i Sala kommun.
För att använda e-tjänsten krävs att båda vårdnadshavare har bankID. I annat fall används blankett.
