Om oss
Måltidsenhetens vision är att göra måltiden till en upplevelse! Vi ska ge våra gäster en god och näringsriktig måltid i fräsch och ändamålsenlig miljö. Vi ska sträva efter att laga maten så nära gästen som möjligt, utan onödiga tillsatser. Våra menyer ska vara varierande, näringsberäknade och anpassade efter våra gästers önskemål. Kraft ska läggas i form, färg och doft och inte minst smaken.
Personal och underenheter
Chef
Tillhör enhet
Underenheter
- Dalhems förskola kök
- Ekeby förskola kök
- Ekorrens förskola kök
- Emmylunds förskola kök
- Gärdesta förskola kök
- Hedens skolrestaurang
- Kila skolrestaurang
- Kilbo förskola kök
- Kilbo skolrestaurang
- Klockarbo förskola kök
- Kyrkskolans förskola kök
- Lärkbacksskolans restaurang
- Möklinta kyrkskolas restaurang
- Ransta skolrestaurang
- Restaurang Björkgården
- Restaurang Ekebygården
- Restaurang Jakobsbergsgården
- Restaurang Johannesbergsgatan 2
- Restaurang Kristina (Vallaskolan och Ekebyskolan)
- Restaurang Kungsängsgymnasiet
- Restaurang Ösby naturbruksgymnasium
- Salbo förskola kök
- Sätrabrunns förskola kök
- Turbo förskola kök
- Valla C-huset skolrestaurang
- Varmsätra skolrestaurang
- Åby förskola kök
- Åby skolrestaurang
- Åkra förskola kök
- Åkraskolans restaurang
- Ängshagens förskola kök
- Ängshagens skolrestaurang
Personal
Måltidsenhetens vision
Måltidsenhetens vision är att göra måltiden till en upplevelse! Vi ska ge våra gäster en god och näringsriktig måltid i fräsch och ändamålsenlig miljö. Vi ska sträva efter att laga maten så nära gästen som möjligt, utan onödiga tillsatser. Våra menyer ska vara varierande, näringsberäknade och anpassade efter våra gästers önskemål. Kraft ska läggas i form, färg och doft och inte minst smaken. Maten ska se aptitlig ut, lukta gott och vara fint upplagd. När gästerna ätit ska de vara mätta och ha fått en positiv upplevelse de gärna berättar om för sina vänner.
Vegetariskt och specialkost
Alla elever i kommunens skolor har valmöjligheten att äta vegetarisk kost som ett alternativ till den huvudrätt som serveras för dagen. Elever med födoämnesallergi eller som behöver specialkost av religiösa eller etiska skäl har möjlighet att efter ansökan få specialkost serverad.