Kontaktobjekt
Publicerad 2017-09-27
Uppdaterad 2018-09-06 16:31
Sala kommun, Klockarbo förskola
Om oss
Salbo förskola ligger i Salbohed, i den västra delen av kommunen och c:a två mil från Sala. Förskolans gård inbjuder till aktiviteter med asfalterade cykelbanor, gungor, lekstugor och klätterställningar. Vi ligger i nära anslutning till en fin skog. Vi har ett tillagningskök med egen kock.
Personal och underenheter
Chef
Tillhör enhet
Anknytningar
- Centrum för flerspråkighet (CF)
- Klockarbo förskola
- Salbo förskola kök
- Skolkansliet (Barn och utbildning)
- Sätrabrunns förskola
Personal
Hur vi arbetar
Vi har två avdelningar, Snäckan och Pärlan. Just nu har vi 32 barn.
- På Snäckan strävar vi efter att stärka barnens självkänsla genom gruppstärkande aktivitet och lekar
- Vi lägger stor vikt vid hur vi bemöter varandra, genom att reflektera med barnen och vägleder dem i samspelet med varandra.
Inskolning
Vi använder oss av föräldraaktiv inskolning,vilket innebär att du som förälder är med barnet på förskolan i tre på varandra följande dagar. Under den tiden är föräldern delaktig och hjälper sitt barn i alla situationer som uppstår.
Dagsrutiner
- 06.00 - förskolan öppnar för dagen
- 07.45 - frukost
- samling
- 11.15 - lunch
- 12.00 - vila/läsvila
- 14.30 - mellanmål
- 17.30 - förskolan stänger för dagen