Sala kommun beviljas statliga medel för att starta ett skolsocialt team där skolan och socialtjänsten samverkar. Skolfrånvaron i kommunen ökar och följer därmed den nationella trenden. Genom främjande åtgärder och riktade insatser är målet att tidigt möta barn och elever i behov av stöd och öka elevernas närvaro i skolan.
Med hjälp av det skolsociala teamet vill man genom främjande åtgärder i tidig skolålder arbeta förebyggande för att fånga upp elever i behov av stöd. Genom att ge elever, skolpersonal och vårdnadshavare det stöd som behövs i ett tidigt skede, ökar chanserna att eleverna går till skolan. Syftet är att eleverna ska uppleva skolan som en trygg och viktig plats där målet är att öka elevernas närvaro i skolan och bryta annat ogynnsamt beteende.
Skolfrånvaron kan bero på olika anledningar som exempelvis psykisk ohälsa, utanförskap eller olika diagnoser. Sala kommun följer den nationella trenden med en ökad frånvaro av elever i samtliga årskurser.
– Jag är glad över att vi nu kan anställa och starta ett skolsocialt team i Sala kommun. Skolan är en viktig trygghetsfaktor för barn och unga och jag hoppas att teamet kan bidra till att öka förståelsen för vad barn och elever behöver för att klara skolan och undvika annat normbrytande beteende. Skolfrånvaron är ett stort nationellt problem och jag hoppas att vi genom främjande åtgärder och riktade insatser kan göra skillnad i våra grundskolor, säger Cecilia Krantz, rektor Ekebyskolan och ansvarig chef för det skolsociala teamet.

Foto: Cecilia Krantz, rektor Ekebyskolan & Peter Ledin, verksamhetschef grundskola
För att nå elever i behov av stöd kommer teamet arbeta i nära samarbete med skolornas elevhälsoteam. Teamet kommer exempelvis att kunna samordna det stöd som eleven får, både på skolan och via socialtjänsten. Teamet kommer också att kunna erbjuda motiverande samtal, social träning och stötta i att skapa struktur i tillvaron. De kommer även att stötta och vägleda vårdnadshavare och arbeta operativt ute på skolenheterna.
I det skolsociala teamet har två personer anställts som ska jobba övergripande mot kommunens grundskolor. Arbetet beräknas starta i början av 2026.
Kontakt
