Semestertid

19 juli 2008

Efter fyra intensiva dagar på Almedalsveckan i Visby kom jag tillbaka till Sala förra torsdagskvällen. Fredagen tillbringade jag på Rådhuset för att ta reda på veckans post och förbereda en del kommande ärenden. För visserligen är det sommar och därmed semester för de allra flesta, men det politiska livet stannar aldrig av helt. Politik är ju i allra högsta grad det som händer omkring oss varje dag.

Vi har dock ett sommaruppehåll när det gäller sammanträden. Den 29 juli har jag mitt första sammanträde för "hösten" och sedan rullar det på. Men just nu passar jag också på att ta några semesterveckor. Min första semestervecka har jag tillbringat hemma i Möklinta med att putsa åkrar, kontrollera att vår flyghavrebekämpning gett gott resultat och ta upp stängsel runt vallarna.  

Jag har skaffat hörlurar med radio som jag använder när jag kör traktorn. Därför kunde jag häromdagen lyssna på en fantastisk sommarpratare samtidigt som jag jobbade. Det var Mattias Klum, den enastående fotografen som berättade om sitt liv, sina resor och sina uppdrag. Samt inte minst om sin syn på vårt gemensamma ansvar för vår natur och miljö. En del radioupplevelser minns man länge - det här var en sådan. Dagen innan hade jag lyssnat på en annan sommarpratare som väckte helt andra tankar och känslor. Det var  Yrsa Walldén som beskrev sin uppväxt. En tillvaro som helt och hållet präglades av hennes blyghet och därmed ångest inför att framträda för andra, att umgås med andra och att överhuvud taget vara på platser med många människor. Denna sommarpratare blev en nyttig påminnelse om att vi människor är så olika och att vi kan må så dåligt trots att det inte syns utanpå.

Ta vara på sommardagarna och de tillfällen som finns att umgås med familj och vänner. Ta också tillfället i akt att besöka någon som du länge tänkt besöka, men där besöket inte blivit av! Just sommaren kan göra att man känner sig mer ensam än någonsin!

 

 

 

    

    

       

Redaktör: Pelle Johansson
Informationsansvarig: Carola Gunnarsson
Uppdaterad den 19 juli 2008

Skriv ut den här sidanSkriv ut   Tipsa om den här sidanTipsa

Kontaktinformation

6 muxti|m{6X}jtqk6Xiom{6N}vk|qwvUiqtJw%x5i{x%xGk}{|wuxiomqlE9;9?-MuiqtExmttm5rwpiv{{wvH{iti5{m-ViumEXmttm2Rwpiv{{wv6 muxti|m{6X}jtqk6Xiom{6N}vk|qwvUiqtJw%x5i{x%xGk}{|wuxiomqlE9;9?-MuiqtEkizwti5o}vviz{{wvH{iti5{m-ViumEKizwti2O}vviz{{wv6 muxti|m{6X}jtqk6Xiom{6N}vk|qwvUiqtJw%x5i{x%xGk}{|wuxiomqlE9;9?-MuiqtEswuu}v5qvnwH{iti5{mswuu}v5qvnwH{iti5{m