Skyltsöndag och 1a advent

Nu lackar det mot jul och på söndag är det första advent och dags för årets skyltsöndag. Skyltfönstertävling, julmarknad, stipendieutdelningar och mycket mera. Åsså kommer Luciakandidaterna och Tomten på besök.

Söndag 29 november kl. 12–16

Handlarna i centrum står för arrangemanget på Stora torget med omnejd.

Programpunkter

  • Lämna önskelista till jultomten som är på plats och du får en godispåse.
  • Rösta fram det bästa julskyltfönstret. Avtäckning kl. 12.
  • Julmarknad med korvgrillning och juligt hantverk.
  • Träffa Räddningstjänsten som berättar hur du skyddar dig från brand, kl. 12–16.
  • Dansa in julen kl. 13.
  • Applådera alla som får stipendier i handen kl. 14.
  • Beundra våra luciakandidater som går på catwalk kl. 15.

Skyltsöndag är den dag när julskyltningen startar i Sverige. Den första skyltsöndagen hölls i Stockholm 1953. Då inföll skyltsöndagen den 1:a advent. Nu för tiden är det alltid den sista helgen i november

Advent (som betyder ankomst) är den period om cirka fyra veckor som  inleds den första söndagen i advent (fyra söndagar före juldagen) och pågår till julaftonskvällen. Första advent är alltid på en söndag och inte nödvändigtvis i december. Första söndagen i advent är det kristna kyrkoårets första dag och infaller alltid den fjärde söndagen före Juldagen, det vill säga den söndag som infaller 27 november–3 december.
http://sv.wikipedia.org

Redaktör: Pelle Johansson
Informationsansvarig: Pelle Johansson
Uppdaterad den 26 november 2009

Skriv ut den här sidanSkriv ut   Tipsa om den här sidanTipsa
6 muxti|m{6X}jtqk6Xiom{6N}vk|qwvUiqtJw%x5i{x%xGk}{|wuxiomqlE=>;9-MuiqtExmttm5rwpiv{{wvH{iti5{m-ViumEXmttm2Rwpiv{{wv6 muxti|m{6X}jtqk6Xiom{6N}vk|qwvUiqtJw%x5i{x%xGk}{|wuxiomqlE=>;9-MuiqtExmttm5rwpiv{{wvH{iti5{m-ViumEXmttm2Rwpiv{{wv6 muxti|m{6X}jtqk6Xiom{6N}vk|qwvUiqtJw%x5i{x%xGk}{|wuxiomqlE=>;9-MuiqtEswuu}v5qvnwH{iti5{mswuu}v5qvnwH{iti5{m