600 hektar jordbruksmark översvämmade i Västerfärnebo
[PRESSMEDDELANDE] De gångna veckornas regn över Västerfärnebotrakten i Sala kommun har förorsakat stora översvämningar med dramatiska konsekvenser som följd. Sala kommun kräver nu i ett brev till länsstyrelsen att ansvariga tjänstemän omedelbart beger sig till Västerfärnebo för att på ort och ställe informera sig om den akuta rådande situationen.
Onsdagen den 8 juli regnade det på några platser över 120 mm på ett par timmar. Ytterligare regnväder följde senare under dygnet med uppemot 40 mm regn ytterligare. Detta fick till följd att Hörendesjön steg dramatisk med ca 9 cm i timmen.
Mälarenergi AB som är ansvariga för reglering av sjön valde då att öppna dammluckorna vid Hörnsjöfors för fullt. Därigenom räddade man dammluckorna och anläggningen som annars var i farozonen.
"Som ett resultat av de dramatiska flöden som okontrollerat forsade ut i Svartån svämmade dock stora arealer jordbruksmark över längs efter Svartån", säger Carola Gunnarsson, kommunstyrelsens ordförande (C) i en kommentar. "Det kraftiga flödet förorsakade också skador på de vallar som ska skydda jordbruksmarken från översvämning", fortsätter Carola Gunnarsson. "Dessutom skadades ett flertal större och mindre vägar".
"Vi ser nu framför oss en mycket bekymmersam höst och vinter för berörda lantbrukare", konstaterar Carola Gunnarsson. "Förutom merarbete och uteblivna skördeintäkter kommer många lantbrukare i trakten att drabbas av brist på foder till sina djur", avslutar Carola Gunnarsson.
Sala kommun skriver vidare i sitt brev till länsstyrelsen att det finns anledning att anta att Mälarenergi AB inte följt gällande vattendomar i samband med sitt agerande. Detta menar man måste utredas med tanke på de allvarliga konsekvenser som deras handlande fick för traktens boende och företagare. Kommunen vill också lyfta frågan om Mälarenergi ABs skadeståndsansvar.
Redaktör:
Pelle II Johansson
Informationsansvarig:
Carola Gunnarsson
Uppdaterad den 16 juli 2009
Skriv ut
Tipsa